• 0 Items - 0,00
    • Brak produktów w koszu

Blog

  • Strona główna
miedzynarodowy-dzien-teatru-2025

Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony w 1961 roku przez Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI), obchodzony jest corocznie 27 marca. To wyjątkowa okazja do celebracji sztuki teatralnej. W tym dniu teatry organizują specjalne przedstawienia i otwarte próby, a my zachęcamy do sięgnięcia po książki biograficzne, które pozwolą lepiej poznać polskich aktorów kryjących się za ukochanymi postaciami filmowymi i scenicznymi. 

Spis Treści

Biografie aktorów, które warto znać

Franciszek Pieczka. Portret intymny – Katarzyna Stoparczyk

Katarzyna Stoparczyk w książce Franciszek Pieczka. Portret intymny przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. To nie tylko opowieść o jego dorobku artystycznym, ale przede wszystkim o człowieku pełnym pokory i szacunku dla innych. Pieczka był osobą skromną, dla której aktorstwo było nie tylko zawodem, ale i misją. Książka pozwala zrozumieć, jakie wartości kształtowały jego karierę i życie prywatne.

Himilsbach. I głupio ci teraz? – Ryszard Abraham

Ryszard Abraham w książce Himilsbach. I głupio ci teraz? przedstawia barwne życie Jana Himilsbacha – aktora, pisarza i kamieniarza. To pełna anegdot i legend opowieść o człowieku z ludu, który mimo braku formalnego wykształcenia aktorskiego stał się ikoną polskiej kinematografii. Jego cięty język, kontrowersyjny styl życia i charyzma sprawiły, że na zawsze zapisał się w historii polskiego filmu.

Maklakiewicz. Zaczęło się od tego, że jestem brzydki… – Ryszard Abraham

Ryszard Abraham w książce Maklakiewicz. Zaczęło się od tego, że jestem brzydki…, ukazuje życie i twórczość jednego z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Maklakiewicz był artystą pełnym paradoksów, inteligencji i humoru, a jego aktorska droga była przepełniona niekonwencjonalnymi decyzjami i niebanalnymi rolami. Jego życie i kariera były nie tylko świadectwem talentu, ale także odzwierciedleniem osobowości, która nie bała się łamać konwencji i zmieniać oblicza polskiego kina.

Czechowicz. Hrabia, miś czy drań – Hanna Faryna-Paszkiewicz

Biografia Czechowicz. Hrabia, miś czy drań autorstwa Hanny Faryny-Paszkiewicz to wnikliwe spojrzenie na jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Czechowicz, znany z ról w filmie, teatrze i telewizji, pozostawił po sobie niezatarte piętno. Publikacja pozwala odkryć go nie tylko jako artystę, ale również jako człowieka o głębokiej refleksji nad zawodem aktora. Możesz poznać również historię Kobusza i Gołasa, niezapomnianych legend PRL-u, kupując pakiet Kobusz, Gołas, Czechowicz.

Bieg po linie – Jerzy Stuhr, Maria Malatyńska

Bieg po linie to zapis rozmów Jerzego Stuhra z Marią Malatyńską, w których aktor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat teatru, sztuki i kondycji współczesnego aktorstwa. Odsłania refleksje artysty nad przemijaniem mody w sztuce oraz poszukiwaniem poezji w teatrze. To pozycja obowiązkowa dla miłośników teatru i wielbicieli talentu Stuhra.

Książki biograficzne o kobietach w teatrze

Braunek. Biografia – Joanna Podsadecka

Braunek. Biografia to pełna pasji opowieść o niezwykłej aktorce, która przeszła fascynującą drogę artystyczną. Od kultowych ról filmowych, przez przerwę w karierze, po powrót na scenę i współpracę z Krystianem Lupą – książka odsłania jej artystyczne i życiowe poszukiwania. Ukazuje również jej duchowe przemiany i poszukiwanie sensu życia, które stało się istotnym elementem jej twórczości.

Czubaszek – Ryszard Abraham

Książka Ryszarda Abrahama Czubaszek ukazuje mniej znane oblicze Marii Czubaszek – jako dramatopisarki i twórczyni tekstów teatralnych. Czytelnik znajdzie tu anegdoty związane z jej pracą dla teatru oraz refleksje na temat polskiej sceny artystycznej. To doskonała lektura dla osób ceniących inteligentny humor i dystans do rzeczywistości, a jednocześnie ciekawe spojrzenie na kulisy teatralnego świata. Jej podejście do sztuki i życia sprawia, że do dziś pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.

Międzynarodowy Dzień Teatru to doskonała okazja, by zanurzyć się w świecie wielkich aktorów i ich niezwykłych historii. Biografie aktorów polskich pozwalają nie tylko lepiej zrozumieć ich twórczość, ale także odkryć kulisy życia scenicznego. Powyższa lista dostarczy inspiracji do czytelniczej podróży w świat teatru.

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym? Mando poleca: książki psychologiczne, które warto przeczytać

Dodaj komentarz