• 0 Items - 0,00
    • Brak produktów w koszu

Blog

  • Strona główna
ksiazki o depresji

Choć lekarze od lat alarmują, że depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie, zaburzenie to bywa często lekceważone. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy na pewno jest jej niezrozumienie. Problem mają z tym zarówno osoby, które nigdy nie przechodziły depresji, a być może nawet nie miały z nią do czynienia w swoim otoczeniu, jak i ludzie, którzy na nią cierpią. Dobre książki o depresji mogą być ogromną pomocą w drodze ku jej zrozumieniu i oswojeniu. A jako że w profilu wydawniczym MANDO znajdują się książki o tematyce psychologicznej, nie mogło wśród nich zabraknąć i publikacji poruszających to zagadnienie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj polecane przez nas tytuły.

Książka o psychologii dla początkujących: Po co światu psychoterapia – Bogdan de Barbaro

Listę polecanych przez nas książek o tematyce psychologicznej, które pomogą zrozumieć depresję otwiera publikacja znanego psychiatry i psychoterapeuty Bogdana de Barbaro pt. Po co światu psychoterapia. Książki tej nie powinno zabraknąć na półkach u osób interesujących się psychologią, chcących związać z nią swoje życie zawodowe, ale i tych poszukujących sensu w życiu. A przypadło ono na trudne czasy, naznaczone katastrofami klimatycznymi, pandemią, wojną, i to toczącą się nieopodal, a także samotnością, choć wydawać się może, że świat, dzięki cyfryzacji, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Pomocą w walce z traumami, lękami, kryzysami, uzależnieniami czy depresją, którą bierzemy na tapet w tym artykule, dla coraz większej ilości osób, jest tytułowa psychoterapia. Książki oczywiście jej nie zastąpią, ale mogą być cennymi drogowskazami. Jednym z nich jest właśnie publikacja de Barbaro. Książka zawiera podzielone tematycznie wywiady, przemówienia czy felietony, napisane i wygłoszone przez autora na przestrzeni wielu lat. Autor często nawiązuje również do słów dawnych filozofów, np. Marka Aureliusza, poddaje też ciekawej analizie słynny „Lot nad kukułczym gniazdem”.

Książki dla osób z depresją: Męska depresja. Jak rozbić pancerz – Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko

Tematem przed długi czas niedostatecznie zgłębianym, a przez to niezrozumianym, była, a po części nadal niestety jest, męska depresja. Książka, o której chcemy tutaj napisać, to zatem wyjątkowo ważna i potrzebna publikacja. I to zarówno dla mężczyzn cierpiących na depresję (a jednocześnie często wypierających ten fakt), jak i dla osób z ich najbliższego otoczenia. A jest ona tym cenniejsza i autentyczniejsza, że ze znawcą tematu, psychiatrą i psychoterapeutą Krzysztofem Krajewskim-Sziudą, rozmawia Szymon Żyśko, dziennikarz, który sam kiedyś cierpiał na depresję. Dzięki lekturze tej pozycji dowiesz się m.in. jak rozpoznać depresję u siebie lub u bliskiego Ci mężczyzny i gdzie szukać w takiej sytuacji pomocy. Autorzy wychodzą także naprzeciw obawom, które mogą przyczynić się do opóźnienia rozpoczęcia leczenia czy wręcz jego niepodjęcia. Odpowiadają zatem na pytania czy leki od psychiatry są bezpieczne i czy psychoterapia zmienia osobowość. Podobnie, jak wcześniej opisywana pozycja, Męska depresja. Jak rozbić pancerz to również dobra książka o psychologii dla początkujących. Obala stereotypy o depresji, psychologii, terapii czy antydepresantach, uświadamia i pokazuje, że problem ten nie może być traktowany jako tabu.

Książki o tematyce psychologicznej: Szczęśliwe i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi – Monika Szubrycht

Depresja, podobnie zresztą, jak inne zaburzenia i choroby psychiczne, nie dotyka tylko dorosłych. Dzieci równie mocno, i naprawdę często, doświadczają kryzysów psychicznych, jednak nie zawsze to sygnalizują. A jeśli tak – ich problemy bywają przez otoczenie bagatelizowane, zrzucane na karb lenistwa, buntu czy zmiennych nastrojów, kojarzonych z okresem dziecięcym i nastoletnim. Temat ten przybliża neurologopedka i dziennikarka Monika Szubrycht w książce pt. Szczęśliwe dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi. Jesteś rodzicem? Nawet jeśli w tym momencie odnosisz wrażenie, że problem ten Twojego dziecka nie dotyczy, polecamy Ci zajrzeć do tej książki. O depresji czy dziecięcych zaburzeniach lękowych, i to nie tylko o leczeniu, ale też zapobieganiu im, wciąż mówi się bowiem za mało. Dzięki tej pozycji nie tylko łatwiej będzie Ci zauważyć objawy depresji u dziecka i mu pomóc, ale też uchronić je przed kryzysami psychicznymi w przyszłości. Publikacja składa się z rozmów z najlepszymi psychiatrami, pedagogami, psychoterapeutami, warto mieć ją zatem na swojej półce.

Te, a także wiele innych wartościowych publikacji psychologicznych wydanych nakładem MANDO znajdziesz tutaj: książki psychologiczne. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze książki dla osób z depresją nie zastąpią wizyty u specjalisty. Jeśli więc podejrzewasz ją u siebie lub u bliskiej osoby, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *