• 0 Items - 0,00
    • Brak produktów w koszu

Blog

  • Strona główna
popularne biografie męskie

Podejmowali wyzwania, które stawiał przed nimi los bądź oni sami. Przełamywali bariery zarówno te tkwiące głęboko w duszy, jak i istniejące w zastanej rzeczywistości. Ich niezwykłe historie, pasjonująco opisane przez wnikliwych biografów, mogą być dla Ciebie źródłem inspiracji i motywacji. Poznaj ciekawe biografie znanych mężczyzn wydane nakładem MANDO, po które warto sięgnąć. Zapraszamy do naszego, oczywiście jak najbardziej subiektywnego, czytelniczego przeglądu. Gwarantujemy, że czytanie tych książek będzie dla Ciebie świetną rozrywką, a także stanie się okazją do wielu refleksji. Bo ciekawa biografia ma właśnie taką moc!

Biografie znanych ludzi: Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy – Ryszard Abraham

Skoro mowa o niezwykłych historiach i przełamywaniu barier, wśród proponowanych przez nas książek nie mogło zabraknąć biografii Jana Himilsbacha, jednej z najbarwniejszych postaci PRL-owskiego środowiska artystycznego. Aktor, który zagrał m.in. w kultowym „Rejsie” Marka Piwowskiego, znany był z ciętego języka i zamiłowania do zabawy oraz wysokoprocentowych trunków. To przecież on jest autorem stwierdzenia, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi. Do codziennego języka przeszło też powiedzenie „zostać z czymś jak Himilsbach z angielskim” oznaczające znalezienie się w sytuacji, w której coś przez kogoś zdobyte, okazało się niepotrzebne. Choć dał się poznać jako genialny aktor-naturszczyk, podczas swojego życia bywał także grabarzem czy kamieniarzem. Ryszard Abraham pochylił się nad anegdotami z udziałem Himilsbacha, zarówno tymi opowiedzianymi przez niego samego, jak i przez osoby, które zetknęły się z nim czy to na niwie zawodowej, czy prywatnej. Albo na jednej i na drugiej, w końcu te światy często się ze sobą przenikały. Gwarantujemy, że z przeczytaną książką pt. Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy, nie zostaniesz jak jej bohater z angielskim i niejeden raz przytoczysz podczas rozmów którąś spośród znajdujących się tam historii.

Ciekawe biografie ludzi sukcesu: Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany – Monika i Grzegorz Wasowscy

Tytułowe przełamywanie barier to często tworzenie czegoś, co nie pasuje do otaczającej rzeczywistości. A tego od początku byli świadomi Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, czyli „starsi panowie dwaj”, którzy powołali do życia jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii polskiej telewizji. Kabaret Starszych Panów, ze scenariuszami i tekstami piosenek Przybory i muzyką Wasowskiego, gdzie w główne role wcielali się oni sami, miał rozpogadzać odbiorców zmęczonych szarymi, siermiężnymi realiami doby PRL-u. I tak właśnie się działo. Publiczność urzekły w programach liryczne piosenki, pogodny humor i przedwojenna klasa. Uosabiając świat, do którego wszyscy czuli sentyment, Przybora i Wasowski nie zdawali sobie zapewne sprawy z tego, że kształtują całe pokolenia, także te, które pojawiły się na świecie wiele lat po ostatniej emisji Kabaretu. Wracając jednak już do samej książki, ta ciekawa biografia została napisana przez Monikę Makowską-Wasowską i Grzegorza Wasowskiego, synową i syna Jerzego, autorem posłowia jest zaś Konstanty Przybora, syn drugiego z duetu starszych panów. Czytając książkę pt. Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany, odkryjesz sekret niesamowitej przyjaźni tych dwóch nieszablonowych osobowości.

Biografie, które warto przeczytać: Bauman – Dariusz Rosiak

Niezwykły i pełen wyzwań jest także życiorys Zygmunta Baumana, polskiego eseisty i jednego z najbardziej znanych na świecie filozofów i socjologów. Bauman urodził się przed wojną w rodzinie polskich Żydów, a zmarł jako zadeklarowany ateista. Był marksistą, który w trakcie swojego długiego życia przebył pełną zakrętów drogę od ideologicznego fanatyzmu do głębokiej krytyki nowoczesności. Do Rosji uciekał przed niemieckimi faszystami, w Izraelu chciał znaleźć schronienie przed polskimi komunistami, by w końcu przybyć do Anglii, gdzie mógł odciąć się od izraelskich nacjonalistów. Koleje jego losu mogą skłonić do rozmyślań w równym stopniu, jak i stworzona przez niego koncepcja płynnej nowoczesności. Polski dziennikarz Dariusz Rosiak jako pierwszy nie tylko w Polsce, ale i na świecie, podjął się zgłębienia fenomenu, którym bezsprzecznie był (i jest nadal, pomimo śmierci) Bauman. Biografia ta tworzy fascynujący obraz, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Po jakie inne ciekawe biografie warto sięgnąć?

Oczywiście to nie wszystkie męskie życiorysy zapisane na kartkach książek wydanych przez MANDO, z którymi aż żal byłoby się nie zapoznać. Wśród proponowanych przez nas tytułów znajdują się np. ciekawe biografie legendarnego Piotra Skrzyneckiego, twórcy kultowej Piwnicy pod Baranami, pt. Skrzynecki. Demiurg i wizjoner Moniki Wąs czy też Aloszy Awdiejewa, polskiego aktora pochodzenia rosyjskiego, pt. Polak z wyboru, czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą. Na uwagę zasługuje także publikacja pt. Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli autorstwa Macieja M. Szczawińskiego czy też książka pt. Gołas. Biografia własnymi słowami napisana przez jego córkę, Agnieszkę Gołas.

Wszystkie opisane przez nas tutaj, a także i inne biografie ciekawych ludzi znajdziesz tutaj: https://mando.pl/ksiazki/literatura-faktu-reportaz/biografie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *