• 0 Items - 0,00
    • Brak produktów w koszu

Biografie

Książki biograficzne to wyjątkowy rodzaj literatury, który pozwala zajrzeć za kulisy życia innych ludzi, zazwyczaj znanych i popularnych, chociaż nie zawsze. Mogą one przyjmować różną formę, taką jak pamiętniki, dzienniki, listy, wywiady oraz wspomnienia. Warto tutaj zaznaczyć, że biografie to książki dotyczące wybranej postaci napisane przez innych autorów. W sytuacji, kiedy autor opisuje własne doświadczenia i życie, mamy do czynienia z autobiografią. Ciekawe książki biograficzne mogą mieć również postać sfabularyzowaną. Sposób narracji jest tutaj istotny, ponieważ książki o charakterze beletrystycznym, określane jako powieści biograficzne, czyta się bardzo podobnie jak literaturę piękną.

Czechowicz Hrabia, miś czy drań

54,90

Wnikliwa biografka, autorka bestsellerowego Kobusza, odkrywa, że Mieczysław Czechowicz był kimś innym, niż nam się zdaje. Jakie tragiczne wydarzenia z młodości spowodowały, że nawet na scenie bał się, gdy ktoś celował do niego z pistoletu? Czy pomimo powszechnego uznania, jakie budził, zmarł w poczuciu niespełnienia?

Życie z sensem Autobiografia

49,90

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z najważniejszych nurtów psychologicznych – logoterapię. Uczył, że zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć. Sam przeżył piekło hitlerowskich obozów koncentracyjnych, w których stracił bliskich.

Himilsbach Ja to chętnie napiłbym się kawy

42,90

Dziś powiedzielibyśmy, że żył życiem celebryty, lubił towarzystwo, bawił się, udzielał setek wywiadów. Ile jednak z tego, co sam o sobie mówił, wydarzyło się naprawdę? Czy może jego życie było barwniejsze, niż sobie wyobrażamy? Anegdoty o „nieokrzesanym skandaliście”, jakim był Himilsbach, zebrał znany z fanpejdżu Anegdoty teatralne, filmowe i muzyczne Ryszard Abraham.

Gołas

49,90

Czasem śliczny, liryczny i apetyczny, czasem ponury i smutny, inaczej niż na ekranie. Jak zapamiętali go przyjaciele? Co on sam mówił o sobie? Wreszcie, jak widzi go jedyna córka? Agnieszka Gołas tworzy czuły i barwny portret Wiesława Gołasa – dopisuje kolejne rozdziały i żegna się z ojcem. To pełna frywolnych, nieznanych anegdot nietypowa autobiografia i biografia w jednym.

Kobusz

46,90

Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, który uczy Jasia, przecież rólki arcydzieła w filmach Stanisława Barei… A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność? Czy potrafił uciec przed popularnością? Czy miał inne pasje niż aktorstwo? Biografię dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów.

Kobiety Nowej Huty Cegły, perły i petardy

41,90

Nazywano ją perłą pięciolatki i młodszą siostrą Magnitogorska – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Poznajemy dziewczyny: te, które kładły cegły, i te, które rzucały petardy.

Bauman

44,90

Polak, Żyd, komunista, jeden z najbardziej znanych myślicieli przełomu XX i XXI wieku. Marksista, który przebył drogę od ideologicznego fanatyzmu do przenikliwej krytyki nowoczesności. Przetrwał Holocaust dzięki Związkowi Radzieckiemu. Żołnierz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jednostki Ludowego Wojska Polskiego brutalnie zwalczającej niepodległościowe podziemie.
Wygnany z Polski w 1968 roku.

„Przekrój” Eilego

44,90

Pierwsza biografia twórcy „Przekroju”! Czasopismo do dziś zna każdy czytający Polak. Jakim cudem przetrwało pod okiem cenzury? Dlaczego pies Fafik został pełnoprawnym członkiem redakcji? Jak wielkim oryginałem był Eile? Kto najczęściej gościł na okładce „Przekroju” i dlaczego byli to Bierut i Gomułka? Kto wprowadził do polszczyzny dżinsy? Dlaczego mistyfikacja to drugie imię „Przekroju”? 

Zezowate szczęście

39,90

Odnosił ogromne sukcesy na małym i dużym ekranie. Uwielbiany w Europie i Stanach Zjednoczonych. „Komediant profesjonalny” – jak pisała o nim Wisława Szymborska. Pięćdziesiąt lat temu zginął w tragicznym wypadku samochodowym, będąc u szczytu sławy. Bogumił Kobiela – prawdziwa ikona i gwiazda lat sześćdziesiątych.

Polak z wyboru czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą

39,90

Alosza Awdiejew opowiada o tym, jak stał się Polakiem z wyboru. Jak przetrwał wojnę, dzięki komu odebrał „czerwone” wychowanie i dlaczego osiadł nad Wisłą. Ale zaraz, czy łatwo zostać Polakiem? Alosza przeszedł tę drogę z ogromną pasją i determinacją. Ponad pięćdziesiąt lat spędził w Polsce, od ponad ćwierćwiecza ma polskie obywatelstwo. Przygarnął go cały naród i Alosza liczy, że już go nie odda.

Książki biograficzne Mando

Książki biograficzne to wyjątkowy rodzaj literatury, który pozwala zajrzeć za kulisy życia innych ludzi, zazwyczaj znanych i popularnych, chociaż nie zawsze. Mogą one przyjmować różną formę, taką jak pamiętniki, dzienniki, listy, wywiady oraz wspomnienia. Warto tutaj zaznaczyć, że biografie to książki dotyczące wybranej postaci napisane przez innych autorów. W sytuacji, kiedy autor opisuje własne doświadczenia i życie, mamy do czynienia z autobiografią. Ciekawe książki biograficzne mogą mieć również postać sfabularyzowaną. Sposób narracji jest tutaj istotny, ponieważ książki o charakterze beletrystycznym, określane jako powieści biograficzne, czyta się bardzo podobnie jak literaturę piękną.

Biografie książki, które inspirują!

Książki biograficzne z reguły opisują życie i doświadczenia znanych osób, które wywarły wpływ na otaczający nas świat. Mogą to być różnego rodzaju artyści – w tym aktorzy, muzycy czy pisarze, naukowcy, sportowcy, podróżnicy czy inne wybitne jednostki, które w jakiś sposób wyróżniły się na tle społeczeństwa. Taka książka biograficzna o znanej postaci pozwala nam poznać jej drogę do sukcesu, co jest niezwykle inspirujące.

Na tym jednak nie koniec, bo książki biograficzne i autobiograficzne mogą dotyczyć również ludzi, którzy nie są znani, ale ich praca czy doświadczenia są po prostu warte opisania. Taka literatura faktu również inspiruje i daje możliwość zapoznania się z różnymi interesującymi tematami. Dzieje się tak, ponieważ dobre książki biograficzne wcale nie muszą dotyczyć sławnych ludzi, wystarczy, że pozwalają zrozumieć istotne rzeczy i spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innego punktu widzenia. W ofercie Mando znaleźć można książki biograficzne dotyczące życia i losów zarówno sławnych ludzi, jak i pozycje, które opisują życie zwykłych ludzi, wykonujących niezwykłe zadania.

Ciekawe książki biograficzne – zaglądamy za kulisy życia sławnych ludzi!

O tym, że sława ma swoje blaski i cienie, w dużej mierze dowiadujemy się właśnie z książek biograficznych, a szczególnie tych w formie wywiadów. Odsłaniają one często kulisy sławy, pokazując, jak od kuchni wygląda show-biznes albo jak wyglądał on kiedyś. Jedną z ciekawszych pozycji w tym zakresie dostępną w księgarni Mando jest wywiad rzeka z Izabelą Trojanowską, postacią nietuzinkową, ikoną mody i emancypacji lat PRL-u, przeprowadzony przez Leszka Gnoińskiego!

Miłośnicy tematyki PRL-u i sław tamtego okresu będą także zachwyceni biografią Zdzisława Maklakiewicza i biografią Jana Himilsbacha – dwóch głównych aktorów kultowego filmu Rejs – napisane przez Ryszarda Abrahama. Pierwszy z nich uważany jest dzisiaj za aktora wybitnego i niedocenionego, o świetnym poczuciu humoru, do drugiego przywarła łatka nieokrzesanego skandalisty. Wśród książek biograficznych Mando znajdują się również pozycje dotyczące takich osobistości jak Władysław Bartoszewski, Zygmunt Bauman, Jan Kobuszewski czy Piotr Skrzynecki.

Książki biograficzne bestsellery

Najlepsze książki biograficzne to takie, w których zawarte informacje są przekazane w ciekawy i wciągający sposób. Dlatego też szczególnie polecane biografie to te w formie sfabularyzowanej, które czyta się zazwyczaj szybko i przyjemnie oraz wywiady rzeka, które pozwalają uzyskać od znanych i sławnych ludzi najciekawsze informacje. Wśród nich znajduje się wiele bestsellerów – w tym wspomniany wywiad rzeka z Izabelą Trojanowską, wywiad z Jerzym Szturem (Bieg po linie) czy rozmowa z wybitnym podróżnikiem Markiem Kamińskim (Bądź zmianą), a także biografie kultowych aktorów z PRL-u czy kontrowersyjna książka Yanka Świtały pt. Polski SOR.