• 0 Items - 0,00
    • Brak produktów w koszu

Literatura piękna polska

Polska literatura piękna ma długą tradycję i wielu oddanych miłośników w każdym wieku. Jeśli chodzi o przykład literatury pięknej, jest nim nie tylko któryś z rodzimych klasyków, znanych od pokoleń, ale też niejedna nowa powieść nagradzanego i uznanego polskiego autora. Z Mando zajrzysz do świata polskiej literatury z najwyższej półki!

Bokser i śmierć

49,90

W czasach gdy do literackiego obiegu wróciła tematyka obozowa i wojenna, opowiadania mistrza krótkiej formy zaskakują świeżością. Józef Hen pokazuje, jak ekstremalne sytuacje ujawniają prawdę o człowieku. Sprawdzają każdego – także nas, czytelników. Czego będziemy oczekiwać od polskiego boksera, kiedy zmierzy się z komendantem obozu koncentracyjnego?

Borys albo jeden dzień lata

35,00

Kiedy Izaak wraca do swojego zagraconego mieszkania, niespodziewanie zastaje w nim totalną pustkę. Co tu się stało? W dziwnym, nienazwanym mieście objętym od niepamiętnych czasów stanem wyjątkowym ludzie noszą w sobie wielką tajemnicę. Wszyscy mówią o Borysie, wszyscy go szukają. Kim jest nieuchwytny mężczyzna? Brawurowy debiut powieściowy autorki Mrożka. Striptizu neurotyka.

Czas zmian

36,90

W drugim tomie sagi „Kamienica Pod Irysami” nadchodzi pora na zmiany, nowe uczucia i marzenia. Eleonora, Stefania i Rozalia szukają swojego miejsca w powojennym Krakowie. Wyzwolone zachowanie młodych kobiet często budzi oburzenie wśród mieszkańców. Gdy wydaje się, że bohaterki odnalazły życiową stabilizację, niespodziewana wiadomość burzy ich dotychczasowy spokój.

Dziewczyna kata

36,90

Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu program o zabytkowych przedmiotach. Zainteresowana tajemniczymi losami cennego pucharu Messenhamera zgłębia historię wrocławskiego skarbu z Bremy. Trop wiedzie do ekscentrycznego jubilera, dzięki któremu dowiaduje się o istnieniu tajemniczej broszy… Miłość, zazdrość i nienawiść zostały na zawsze utrwalone w szlachetnym kruszcu.

Dziewczyna z sierocińca

44,90

Trudne dzieciństwo to dopiero początek. Ernestine August trafia w czasie wojny do polskiego sierocińca. Podobnie jak inne dzieci walczy o przetrwanie, choć jej sytuacja okazuje się trudniejsza. Jest Niemką, a zatem jest inna. Gorsza. Po wojnie dziewczynę adoptuje polska lekarka. Przeprowadzka do Warszawy jest jak spełnienie najpiękniejszego snu. Szkoda tylko, że ta sielanka będzie trwała krótko.

Gorzej urodzona

42,90

Bycie nieślubnym dzieckiem nie jest łatwe, zwłaszcza, że wszyscy wytykają cię palcami. Józia mieszka z surowym ojczymem i matką, która nie potrafi sprzeciwić się mężowi. Ciężka praca i brak możliwości rozwoju nie zniechęcają dziewczyny. Zafascynowana pojawieniem się w okolicy znanego malarza robi wszystko, aby znaleźć się na jednym z jego obrazów. Pierwszy tom sagi „Wydziedziczone”.

Imbirowa miłość

34,90

Siostrom Dębińskim sypią się na głowę same katastrofy. Roksi zostaje uśmiercona w serialu, w którym gra główną rolę, i nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Lucy wciąż przeżywa zerwane zaręczyny i próbuje się spełnić, nadzorując remont odziedziczonego dworku. Kłopot w tym, że budynek jest w kompletnej rozsypce. A właśnie zbliżają się święta…

Jasność

39,90

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet ocalałych z katastrofy, trafia do miejsca przypominającego połączenie szpitala psychiatrycznego i obozu. Codziennie wkłada ten sam uniform, łyka te same tabletki – diagnozą jest choroba popromienna.

Kolorowe szkiełka

36,90

Nie bój się iść za głosem serca! Szukając klucza do drzwi, Marta zauważa przeziębionego chłopca bawiącego się samotnie na podwórku. Adrian z zachwytem wpatruje się w niesioną przez nią paczkę z pączkami. Ciastka miały przedłużyć świetny nastrój, bo idealnie pasowały do jej wizji wieczoru spędzonego z książką i herbatą imbirową… Ale od tej chwili wszystko się zmieniło.

Kroki na strychu

44,90

Patrycja przenosi się na południe Polski. Okazyjnie kupuje stary dom, a wraz z nim tragiczną historię. Pewnej nocy słyszy kroki, a w komodzie znajduje zakurzony pamiętnik poprzedniej właścicielki. Wydarzenia sprzed lat wracają do niej ze zdwojoną siłą. Teraz musi walczyć nie tylko z własnymi wspomnieniami, ale i z fatum ciążącym nad tym miejscem.

Łączniczka

49,90

Odważna powieść o Annie Smoleńskiej, zapomnianej bohaterce i twórczyni Znaku Polski Walczącej. Anna nie nosi sukienek, ma krótkie włosy i zawsze usuwa się w cień. Zamknięta we własnym świecie, nie lubi rozmawiać. Kiedy wybucha wojna, przestaje liczyć się dla niej cokolwiek oprócz pomocy innym. Podaje paczki i grypsy, monitoruje więzienia, przekazuje informacje o ofiarach ich rodzinom…

Latawiec z betonu

34,90

Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze…

Mój chłopak i jego narzeczona

34,90

Malwina jest ciągle w rozjazdach. Archeologia to jej pasja, ale również sposób na nie do końca uporządkowane życie. Kiedy niespodziewanie dostaje zaproszenie na ślub byłego chłopaka, wpada w panikę. Będzie musiała odwiedzić rodzinne miasteczko nad jeziorem i spotkać się ze swoją pierwszą wielką miłością… Wbrew temu, co podpowiada jej rozsądek, postanawia przyjąć zaproszenie.

Moje przyjaciółki z Ravensbrück

39,90

W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów. Silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga – każda z nich trafiła do KL Ravensbrϋck z innego powodu. Każda była inna. W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń. Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek.

Najkrótsza noc

39,90

Odludne miejsca na Kaszubach. Jak co roku grupa studentów organizuje tam spływ kajakowy. Tym razem do wyprawy przyłączają się rodziny z dziećmi, kilka par i dwie piękne dziewczyny skrywające mroczny sekret. Nikt nie podejrzewa, że ich śladem podąża niebezpieczny młody mężczyzna naruszający spokój leśnej głuszy i jej mieszkańców. Nie dla wszystkich te wakacje zakończą się szczęśliwie.

Polska literatura piękna dla młodzieży i dojrzałych czytelników

Co to jest literatura piękna? Dlaczego niektóre książki są do niej zaliczane, inne zaś nie? Warto sięgnąć tutaj do definicji tego z jednej strony szerokiego, z drugiej jednak dość oczywistego pojęcia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jakie cechy posiada literatura piękna. Książki, które nazywa się tym mianem, niezależnie od gatunku, który reprezentują, bo znajdziesz w niej ich wiele, są dziełami o charakterze artystycznym. Ważną rolę pełni w nich więc barwny, finezyjny język, a ich treść skłania do głębokich przemyśleń i otwiera niezliczone drzwi do interpretacji. Jeśli autor używa bogatego słownictwa, a jego kunszt artystyczny jest wysoki, jego książkę zalicza się właśnie do kategorii literatura piękna. Przykłady? Spośród publikacji Mando polecaną literaturą piękną polską będą np. Kolorowe szkiełka Mirosławy Karety czy też fenomenalne Narzeczone Chopina Magdy Knedler.