Długie jesienne wieczory aż proszą się o klimatyczną lekturę ze sporą dozą dreszczyku. Mroczna aura za oknem sprzyja wciąganiu się w tajemnicze historie i pełne intryg śledztwa. Jeśli lubisz książki pełne tajemniczych historii, poniższe zestawienie jest właśnie dla Ciebie! Znajdziesz tutaj nie tylko najlepsze kryminały na jesień i idealne na tę porę roku thrillery, ale także mroczne książki należące do literatury faktu. Nie przedłużając – pora na back to crime! Otwórz drzwi do świata niespodziewanych zwrotów akcji i zawiłych zagadek. Emocje gwarantowane!
Przeczytaj także: Śmiertelna zagadka Flory Steele (fragment książki)
Wciągające thrillery i kryminały. Książki, które wywołają gęsią skórkę
Szukasz mocnych czytelniczych wrażeń? Dostarczą Ci ich kryminały i thrillery hiszpańskiej pisarki Maríi Oruñy. Na początek polecamy dwa tytuły jej pióra: Ukryty port i Miejsce przeznaczenia. Bohaterem pierwszego z nich jest Olivier, który postanawia przeprowadzić się z przytłaczającego go Londynu do willi na hiszpańskim wybrzeżu. Niestety, o spokoju może pomarzyć, bo robotnicy remontujący posiadłość, w której ma zamieszkać, znajdują w piwnicy zmumifikowane zwłoki. Do akcji musi wkroczyć porucznik Valentina Redondo. Co wykaże śledztwo? Tego już nie zdradzimy… Podczas lektury drugiej książki przeniesiesz się do hiszpańskiego Suances. Porucznik Valentina Redondo będzie tym razem rozwikływać zagadkę morderstwa tajemniczej, ubranej w średniowieczną suknię, kobiety. Kolejne dowody, w tym znaleziony przy zmarłej osobliwy przedmiot, sugerują… podróż w czasie.
Lubisz thrillery psychologiczne? Ich mistrzynią jest kanadyjska pisarka Loreth Anne White. Najlepsze thrillery na jesienne wieczory jej autorstwa to naszym zdaniem Sekret pacjentki oraz Dziennik pokojówki. Pierwszy opowiada o losach Lily Bradley, która wiedzie pozornie idealne życie: ma piękny dom, udane małżeństwo i własną praktykę psychologiczną. Jej codzienność zamienia się w koszmar, kiedy na plaży znalezione zostaje ciało kobiety. Lily zaczyna otrzymywać dziwne wiadomości, a wspomnienia z przeszłości coraz mocniej komplikują teraźniejszość. Nie mniejszy dreszczyk emocji wywołuje drugi z thrillerów, którego bohaterką jest Kit Darling, pokojówka sprzątająca domy bogatych osób. Pracując, mimochodem odkrywa sekrety, o istnieniu których nikt by nie pomyślał. Poznanie jednego z nich może mieć dla niej tragiczne skutki…
Książki z dreszczykiem i z humorem. Pora na cosy crime
Nie każdy kryminał musi opowiadać o psychopatycznych zabójcach i okrutnych morderstwach. Jeśli wolisz coś lżejszego, sięgnij po cosy crime, czyli kryminał kocykowy. W tym nurcie doskonale radzi sobie Brytyjka Merryn Allingham, autorka książek z serii Flora Steele. Cztery pierwsze tytuły należące do tego cyklu to: Morderstwo w księgarni, Morderstwo w zimowy dzień, Morderstwo o poranku i Morderstwo w hotelu. Flora Steele to sympatyczna właścicielka księgarni, która rozwiązuje kolejne zagadkowe morderstwa wraz ze swoim towarzyszem, autorem kryminałów, Jackiem Carringtonem. Ich pierwsze śledztwo dotyczy zabójstwa młodego mężczyzny, którego zwłoki Flora znajduje między regałami swojej księgarni. W drugiej odsłonie para detektywów-amatorów próbuje rozwikłać sekret śmierci młodej kobiety, której ciało Steele zauważa w wodach przy molo. W trzeciej części Flora i Jack wybierają się na wakacje do Kornwalii, które jednak nie przebiegają tak, jak planowali. Wszystko dlatego, że nieopodal wynajmowanego domu natrafiają na zwłoki. Czwarty tom przenosi czytelników na uroczyste otwarcie hotelu, w którym uczestniczą Steele i Carrington. Zorganizowany tam koncert kończy się tragedią – śmiercią wokalistki na scenie. Nasi bohaterowie podejrzewają, że nie był to przypadek…
Nie tylko kryminały i thrillery. Mroczne książki należące do literatury faktu
Jeśli zamiast fikcyjnych historii bardziej interesują Cię prawdziwe sprawy kryminalne, sięgnij po książki Jana Gołębiowskiego – eksperta od profilowania kryminalnego. W publikacji Urodzeni mordercy? autor przedstawia proces tworzenia profilu kryminalnego i pokazuje psychologiczne aspekty przestępczości, z naciskiem na przypadki seryjnych morderców. Czytelnik poznaje szczegóły tworzenia modus operandi, a także takie pojęcia jak np. cooling-off period– czyli okres wyciszenia między zbrodniami. Druga książka autora, Umysł przestępcy, to głęboki wgląd w proces analizy miejsc zbrodni i interpretacji dowodów. Gołębiowski krok po kroku przedstawia, jak doświadczenie i wiedza psychologiczna pozwalają na stworzenie portretu sprawcy na podstawie śladów. Obie pozycje zawierają nie tylko suche dane, ale też refleksje nad motywacją popełniania przestępstw.
Inną fascynującą propozycją z literatury faktu w mrocznym klimacie jest Moja przyjaciółka śmierć Marii Mazurek i Roberta „Grabarza” Koniecznego. Konieczny, pracownik zakładu pogrzebowego znany z TikToka, przedstawia rozmawiającej z nim dziennikarce kulisy zawodu grabarza. Robi to z szacunkiem, a zarazem z humorem, przełamując stereotypy związane z branżą pogrzebową. Dzięki tej książce dowiesz się, że zawód grabarza to nie tylko ciężka praca fizyczna, ale i codzienne spotkania z ludzkimi emocjami i żałobą.
Nieważne, czy wybierzesz klasyczny kryminał, psychologiczny thriller, czy literaturę faktu – lektura każdej z zaproponowanych przez nas książek dostarczy Ci prawdziwego dreszczyku emocji. Wszystkie opisane tytuły znajdziesz oczywiście w księgarni Mando. Wiele z nich dostępnych jest teraz w promocyjnych cenach.