• 0 Items - 0,00
    • Brak produktów w koszu

Literatura faktu

Traumaland Polacy w cieniu przeszłości

46,90

Michał Bilewicz zaprasza do zgłębienia społecznej psychologii Polaków. Pokazuje, że nie jesteśmy unikalni. Podobnie jak inne historycznie straumatyzowane narody przystosowaliśmy się do trudnych warunków, w których przyszło żyć naszym przodkom. Czy jednak jesteśmy skazani na ciągłe przypominanie trudnej historii? Czy istnieje droga wyjścia ze świata lęków i nadwrażliwości?

Halo, pogotowie?

33,99

Janek Świtała, najbardziej znany polski ratownik medyczny, przeprowadzi cię fachowo przez każdą apokalipsę, a pomogą mu w tym zamieszczone w książce zdjęcia i podlinkowane filmy instruktażowe. I być może, kiedy następnym razem krzykniesz do słuchawki telefonu: „Halo, pogotowie?”, sytuacja będzie wstępnie opanowana.

Urodzeni mordercy?

49,90

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, dziennikarka, autorka książek kryminalnych rozmawia z Janem Gołębiowskim, najbardziej znanym w Polsce profilerem, o tajnikach jego pracy. Duet ten zabiera czytelników w podróż po mrokach ludzkiej natury. Czy jesteście gotowi na prawdę o tym, że wszyscy podlegamy tym samym mechanizmom psychologicznym i każdy z nas ma w sobie coś z zabójcy?

Otwierać! Policja

34,30

Bez kompromisów i półśrodków. Tylko on tak otwarcie komentuje rzeczywistość. Sierżant Bagieta – znany Youtuber – po latach spędzonych na służbie właśnie przeszedł do cywila. I… zaczął mówić. Każda strona książki to mocniejsze uderzenie i łańcuch zdarzeń, który wprawia w osłupienie. Przeczytaj, żeby zrozumieć, dlaczego bycie uczciwym człowiekiem oznacza postawienie się systemowi.

Wszystkie moje straty

29,83

Nikt nie jest na nią gotowy. Śmierć dziecka to dla wielu kobiet prawdziwy koniec świata. Oznacza nie tylko utratę przeszłości, ale też zaplanowanej przyszłości. Katarzyna Kachel oddała głos kobietom, które zwykle milczą, bo nie wiedzą, jak mówić o tym, czego doświadczyły. Ich głęboko poruszające świadectwa pozwalają zrozumieć doświadczenie bólu i dramatyczne pragnienie powrotu do życia.

Życie z sensem Autobiografia

49,90

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z najważniejszych nurtów psychologicznych – logoterapię. Uczył, że zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć. Sam przeżył piekło hitlerowskich obozów koncentracyjnych, w których stracił bliskich.

Każdy może zabić

45,90

Czy tylko psychopaci mogą mordować? A może wszyscy jesteśmy potencjalnymi zbrodniarzami? Skazani z paragrafu 148 kodeksu karnego opowiadają o sobie i swoich zbrodniach. Jakie mieli motywy, o czym myślą w swoich celach, czy mają wyrzuty sumienia. Okazuje się, że są rzeczy, o których boją się mówić nawet mordercy.

Maklakiewicz

44,90

Król PRL-u. Jedyny taki. Choć nie brakowało mu talentu, nigdy nie dostał wielkiej roli. Za to te skromne grał po mistrzowsku. Pozostaje najbardziej rozpoznawalnym i zarazem najbardziej niedocenionym aktorem swojej epoki. Przywarła do niego rola inżyniera Mamonia z Rejsu. Mówił o sobie, że jest jak Polska Ludowa: pełen błędów i wypaczeń. Może dlatego umarł przedwcześnie?

Ropa Krew cywilizacji

49,90

Co skończy się najpierw? Świat czy ropa? To ona zapewniła sukces Churchillowi, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. Nadal rozstrzyga o tym, kto rządzi światem. Stoją za nią gigantyczne paliwowe interesy i awanturnicze dzieje. Jaki rachunek wystawi teraz Rosji? Wojna w Ukrainie znowu rzuciła na przemysł naftowy ostry snop światła.

Śniadanie pachnie trupem

46,90

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale czy mówią wszystko o dramacie, jaki przeżywają Ukraińcy? Zbigniew Parafianowicz na miejscu był od pierwszych minut rosyjskiej agresji. Widział nieludzkie zło i nadludzkie bohaterstwo.

Polski SOR

54,90

Krew, łzy i czarny humor. O życiu ratownika bez żadnej trzymanki mógł opowiedzieć tylko jeden człowiek. Yanek pracę na SOR-ze przypłacił ciężką depresją, dziś woli jeździć na karetce, a najbardziej dumny jest z uratowanych na granicy niemowlaków. W beznadziejnej walce o ludzkie życie nie uznaje kompromisów, a jego dosadne wpisy na Instagramie śledzi ponad 100 tysięcy osób.

Himilsbach Ja to chętnie napiłbym się kawy

42,90

Dziś powiedzielibyśmy, że żył życiem celebryty, lubił towarzystwo, bawił się, udzielał setek wywiadów. Ile jednak z tego, co sam o sobie mówił, wydarzyło się naprawdę? Czy może jego życie było barwniejsze, niż sobie wyobrażamy? Anegdoty o „nieokrzesanym skandaliście”, jakim był Himilsbach, zebrał znany z fanpejdżu Anegdoty teatralne, filmowe i muzyczne Ryszard Abraham.

Koniec gry

49,90

Gdzie kończy się gra, a gdzie zaczyna życie? Był Tomkiem Beksińskim w Ostatniej rodzinie, Rahimem z Paktofoniki w Jesteś Bogiem, księdzem Janem Kaczkowskim w Johnnym. A jaki naprawdę jest Dawid Ogrodnik? W intymnej rozmowie z Damianem Jankowskim mówi o życiu poza planem filmowym: o przemocy, mobbingu i nałogach, o szukaniu sobie miejsca, o wychowywaniu córki.

Gołas

49,90

Czasem śliczny, liryczny i apetyczny, czasem ponury i smutny, inaczej niż na ekranie. Jak zapamiętali go przyjaciele? Co on sam mówił o sobie? Wreszcie, jak widzi go jedyna córka? Agnieszka Gołas tworzy czuły i barwny portret Wiesława Gołasa – dopisuje kolejne rozdziały i żegna się z ojcem. To pełna frywolnych, nieznanych anegdot nietypowa autobiografia i biografia w jednym.

1 2 4

Literatura faktu Mando

Prawdziwe wydarzenia i autentyczne postacie, czyli historie, które napisało życie, to wszystko obejmuje literatura faktu. Jest to niezwykle ciekawy gatunek literatury dokumentalnej, który opisuje rzeczywiste sytuacje, osoby i okoliczności. Autorami tego typu publikacji są zazwyczaj dziennikarze lub publicyści, którzy specjalizują się w pisaniu książek dokumentalnych, reportaży czy wywiadów. Do literatury faktu zaliczają się także biografie i autobiografie, pamiętniki i dzienniki.

W ofercie księgarni Mando znajduje się szeroki wybór tego typu pozycji, poruszających przeróżne zagadnienia, zarówno te historyczne sprzed wielu dekad, jak i te bardziej aktualne – w tym tematy mniej lub bardziej kontrowersyjne.

Literatura dokumentalna – czyli książki opisujące autentyczne zdarzenia

Jak już wspomniano, na książki faktu składają się takie formy literackie jak wywiady, reportaże, biografie i autobiografie, a także dzienniki czy pamiętniki. Do kanonu literatury faktu zalicza się również publicystykę w postaci felietonów czy esejów. Warto tutaj zaznaczyć, że literatura faktu może być częściowo fabularyzowana, dzięki czemu czyta się ją podobnie jak beletrystykę. Przy czym opisywane zdarzenia muszą być wiarygodne i oparte na faktach i zebranych materiałach – w tym dokumentach i relacjach.

Zadaniem literatury faktu jest opisywanie rzeczywistości i rozpowszechnianie autentycznej wiedzy na konkretny temat, dotyczący wydarzeń czy osób. Przy czym od książek historycznych różni je przede wszystkim sposób narracji, a tym samym bardziej przystępna forma literacka. Nie są to jedynie suche fakty, ale pewna forma opowieść, relacjonowanej przez autora lub w przypadku wywiadu, przez świadka wydarzeń.

Literatura faktu książki, reportaże i wywiady

Relacje świadków wydarzeń albo spojrzenie na nie oczami autora, który w mniejszym lub większym stopniu brał w nich udział, to jedna z najbardziej poruszających form literatury faktu, dająca głęboki wgląd w sytuację. Książki faktu w postaci reportaży, relacji i wywiadów to zazwyczaj pozycje, które budzą wiele emocji, pozwalają bowiem spojrzeć na dane wydarzenia z perspektywy ich uczestników. Są to publikacje bardzo prawdziwe w swoim przekazie, chociaż równocześnie mogą być z tego powodu bardziej subiektywne. W przypadku profesjonalnych reportaży, tworzonych przez dziennikarzy, autorzy starają się jednak zachować obiektywizm i przekazywać przede wszystkim czystą informację.

Ciekawe książki literatura faktu – biografie i autobiografie

Biografie i autobiografie to szczególny rodzaj literatury faktu, opisujący życie wybranych postaci. Zazwyczaj są to ludzie, którzy wywarli duży wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Przy czym sposób tego wpływu może być niezwykle zróżnicowany i obejmować takie dziedziny jak nauka, sztuka, biznes czy rozrywka. Warto nadmienić, że biografia to książka faktu, w której autor opisuje życie danej osoby. Forma takiej literatury może być różna, może być to przykładowo wywiad rzeka lub książka fabularyzowana. Natomiast w autobiografii tematem książki jest życie samego autora. W ofercie Mando znajdziesz ciekawe książki literatury faktu w wielu formach, opisujące różne zdarzenia i postacie.